PROF.DR.EBRU ÇENGEL KÜLTÜR
Geri Dön

Ebru Çengel Kültür

Tel +90 (312) 305 11 51
E-posta ecengel@hacettepe.edu.tr

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan uzmanlığını aldı. 2002-2006 yılları arasında aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2006 yılında yardımcı doçentliğini aldı.

Kanada’da Toronto Üniversitesi “Hospital for Sick Children” Çocuk ve Ergen Psikiyatri Bölümü’nde “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve ilişkili nöropsikiyatrik bozukluklar”la ilgili 4 aylık klinik ve araştırma çalışmalarında bulundu.

1997-1999 yılları arasında Prof. Dr. Leyla Zileli tarafından yürütülen ve Psikiyatri Asistanları ve Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen "Psikodinamik Psikiyatrinin Temelleri" adlı uygulamalı eğitimi,1998'de Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Doktora programında özel öğrenci olarak Prof. Dr. Psk. Ferhunde Öktem tarafından verilen "oyun terapisi" eğitimini, 2003'te Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen "Aile Terapileri" eğitimini tamamladı.

1998-2004 yılları arasında Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü bünyesinde “Psikodramatik Sosyometrik Grup Terapisi” eğitimini temel eğitim düzeyinde tamamladı.

2004-2005 yılları arasında Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği yönetim kurulu üyeliği yaptı.

2010 yılında bebek ruh sağlığı komisyonu üyesi olarak Yrd. Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu'nun proje yürütücüsü olduğu " Türkiye’nin Erken Çocukluk Dönemi (1-3 Yaş) Ruh Sağlığı Profilinin Belirlenmesi"çalışması ile Prof. Dr. Mualla Öztürk Çocuk Ruh Sağlığı Ödülü’nü kazandı.
Mesleki ilgi alanları dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, erken çocukluk dönemi ve psikopatolojileridir.