PROF.DR.BAHAR GÖKLER (ANA BİLİM DALI BAŞKANI)
Geri Dön

Bahar Gökler

Tel +90 (312) 305 11 51
E-posta bahargokler@hotmail.com

 

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1973 yılında bitirmiştir. 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Psikiyatri uzmanı olmuş, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları alanında 1985’de doçentlik, 1994 ‘de ise profesörlük ünvanını almıştır. Kendisi Türk Tabipler Birliği Merkez konseyi Onur Kurulu Üyeliği ( 2 dönem), Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği Başkanlığı ( 2 dönem) Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği Yeterlik Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

1998’de Almanya Überlingen Moreno Enstitüsü ve Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği’nin ortak olarak yürüttüğü Psikodrama Eğitim Programı’nı tamamlamış, “psikodrama terapisti” belgesini almıştır. Kendisi 1994-2002 yılları arasında psikanalitik grup terapileri eğitimi almıştır.

Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi/Psikoterapisi Birimi Türkiye Temsilciliği görevini sürdürmektedir.

1995 yılında Prof.Dr. Mualla Öztürk Çocuk Ruh Sağlığı Ödülü’nü kazanmıştır.

Kuramsal ve uygulamalı psikanalitik psikoterapi çalışmaları, kendilik kuramı bağlamındaki çalışmalar, gelişimsel psikopatolojiler, çocuk ihmal ve istismarı, aile, grup psikoterapileri ve psikodrama konuları başlıca ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

Kendisi halen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İstismarı Değerlendirme, Araştırma ve Tedavi Komisyonu üyesidir.

SHÇEK “Koruma altında, kurumlarda yaşayan ve psikiyatrik sağaltım gereksinimi olan çocukların sağaltımı ve bu çocuklarla çalışan personelin eğitimi” alanlarında danışmanlık, Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu ve Müfredat Komisyonu Üyeliği ( Çocuk Psikiyatrisi uzmanlık alanını temsilen), Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Daire Başkanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Kendisi 1995 yılından bu yana H.Ü.Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı’nı sürdürmektedir; ayrıca Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi Yayın Yönetmeni olarak çalışmaktadır.