PROF.DR.FÜSUN ÇUHADAROĞLU ÇETİN
Geri Dön

Füsun Çuhadaroğlu Çetin

Tel +90 (312) 305 11 50
E-posta fusunc@hacettepe.edu.tr

İzmir Amerikan Kız Koleji’ni ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda 1987’de erişkin psikiyatrisi ve 1993’te çocuk psikiyatrisi uzmanlık eğitimlerini tamamladı. 1993’te doçent, 2002’de profesör oldu.

1988’de TUBİTAK bursuyla İngiltere’de Edinburgh Üniversitesi’nde ergen psikiyatrisi ve aile terapisi , 1994-2002 arası psikanalitik grup terapisi, 1998-2004 arası bireysel psikanaliz ve psikoterapi eğitimlerini aldı.

1993’te A.B.D. ’nde Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi’nde çocuk ve ergen psikiyatrisi konularında çalışmalarda bulundu. 2007’de Harvard Macy Enstitüsünden Tıp Eğitimciliği Sertifikası aldı.

2002-2010 arası NIMH Fogarty International Center tarafından desteklenen MH/DD Araştırmacı Yetiştirme Programında Eğitici/Danışman olarak görev aldı. 2005 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından Arnavutluk’da Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Eğitim Programını oluşturan ekipte görevlendirildi.

2005’ de Dünya Psikiyatri Birliği (WPA) tarafından ‘Fellowship Award’ , 2008’de U.S. Department of State tarafından ‘Federal Asistance Award’  ve 2014’de Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi tarafından ‘Ulku Ulgur M.D. International Scholar Award’ isimli ödüller verildi.

Kurucu üyesi olduğu ve 10 yıl Başkanlık görevini yürüttüğü Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği tarafından 2016’da Onursal Başkan olarak seçildi. Ayrıca Uluslararası Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve İlişkili Meslekler Birliği (IACAPAP) Genel Sekreteri, Uluslararası Ergen Psikiyatrisi ve Psikolojisi Derneği (ISAPP) Başkan Yardımcısı, Avrupa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birliği (ESCAP) Yönetim Kurulu üyesidir. Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi’nin (AACAP) Uluslararası İlişkiler Komisyonunda davetli üye ve Ergen Psikiyatrisi Komisyonun da da  Konsültan üye olarak görev yapmaktadır.  Bunlar dışında Uluslararası Ergen Araştırmaları Derneği, Uluslararası Kendilik Psikolojisi Derneği ve Amerikan Psikanaliz ve Psıkodinamik Psikoterapiler Derneği’nin de üyesidir.

Ergenlik dönemi sorunları ve tedavileri başta olmak üzere , yeme bozuklukları , dikkat eksikliği hiperaktivite rahatsızlığı ve çocuk ve ergenlerde görülebilen diğer  sorunların tedavisi, bireysel , aile ve grup psikoterapileri ağırlıklı çalışma alanlarını oluşturmaktadır.